KiégésKiégésKiégésKiégés
  • EDZÉSEK
  • EDZŐINK
  • BLOG
  • TI MONDTÁTOK
  • KAPCSOLAT

Kiégés

Közzétette Joó Bernadett   2020. április 14.

Egy hete vagyunk itthon a gyerekekkel. Én speciel öttel. Nagy lendülettel vágtam bele a projektbe, tele voltam elhatározással, hogyan fogom tartalmasan, értelmesen tölteni az itthoni heteket. Terveim így néztek ki: felkelek két órával korábban, hogy amíg mindenki alszik, tudjak haladni a home office munkáimmal. Aztán amíg az iskolások tanulnak, én a kicsivel főzök-játszok-háztartásozok, amikor a kicsi alszik délután, megint termelem a GDP-t, utána játék, kert, vacsi, leckék, társas. 

Egy idő után elkezdtem gyanús lenni magamnak. Mintha valamiről megfeledkeztem volna. Ja, tényleg: a kiégésről…Ezért is születik ez a cikk, mert felismertem: ha hozom a szokott, jól begyakorolt anyuka-működésem, akkor fokozottan ki vagyok téve a kiégésnek. És gyanítom, nem én vagyok az egyetlen ebben az országban…

A WHO már hivatalosan felvette a betegségek közé a kiégést, mint szindrómát, melyet a krónikus munkahelyi stressz okoz, amit nem kezelnek megfelelően. A kiégés kialakulásában több faktor is szerepet játszhat, például a munka és a magánélet közti rossz egyensúly, a nagy munkaterhelés, a monotonitás és a perfekcionizmus. A folyamat a tehetetlenség és a bezártság érzetét keltheti, és csökkentheti az elégedettséget és motivációt. Hahó, anyukák, ez rólunk szól!!! 

Stresszes az élet? Izgulunk az egészségünkért, szüleink egészségéért? Stresszelünk, hogyan tudjuk beszerezni a beszereznivalókat, ellátni a család alapvető szükségleteit? Feszít, hogy a gyerekek megtanulják, gyakorolják, neadjisten levizsgázzanak, vagy egyáltalán mi lesz az érettségivel? Ha itthon kell maradni, lesz-e fizu, ha dolgozni kell, mikor fertőződök meg, mi lesz addig az itthon ülő gyerekekkel? Perfekcionisták voltunk még a “békeidőkben”? Hajaj… Tehetetlenségérzés? Bezártság? Monotonitás? Hajajaj…

No de mit tehetünk?

  • Ismerjük el, hogy ez most egy kiégés szempontjából veszélyeztetett helyzet. 
  • Határozzuk meg azt a teljesítményszintet, amivel meg tudunk békülni. Több a feladat, ami ránk hárul, naná, hogy nem lehet mindig mindent csillagos ötösre teljesíteni. Én rájöttem például, hogy mivel csak a férjem dolgozik házon kívül, heti 5 inget fogok vasalni. Semmi mást. 
  • Ne stresszeljük túl a gyerekeinket! Szerencsétlen, online kapja még a tesi és az énekleckét is. Légy ott, ha szüksége van rád, de hagyd, hadd dolgozzon a maga szája íze szerint! A tanárok nem téged akarank leosztályozni, hidd el!
  • És ez a legfontosabb: törődjünk magunkkal! Más nem fog! Könnyű belekerülni a darálóba. Egy hét után jöttem rá, hogy nem tornáztam, keveset aludtam, alig voltam magamban… Mi az a napi/heti minimum, amire szükségünk van? Ezek nem arra kellenek, hogy rövid távon kibírjuk a helyzetet, mert pár napig, pár hétig sok mindent ki lehet bírni. Ez arra kell, hogy test-lelki egyensúlyunk megmaradjon egy olyan helyzetben, amikor fokozottan szükség van ránk, édesanyákra. Határozzuk meg, mi az, amihez ragaszkodunk? Amit magunkért teszünk. Napi fél óra a kádban? Tisztességesen felöltözni, hogy nőnek érezzük magunkat? Olvasás? Sport? Ima? Meditáció? 

Szükség van ránk, anyukák! Tegyünk érte, hogy jól legyünk!

Related posts

2025. május 5.

Kivagyok vagy inkább ki vagyok?


Tovább
2024. július 9.

Döntés


Tovább
2024. március 1.

Gondolataink fogságában?


Tovább

Comments are closed.

Legutóbbi bejegyzések

  • Kivagyok vagy inkább ki vagyok? 2025. május 5.
  • Döntés 2024. július 9.
  • Gondolataink fogságában? 2024. március 1.
  • Szaranya érzés – avagy néhány szó az utópiaszindrómáról 2024. február 18.
  • Konfliktusok a házasságban 2024. február 8.

© 2020 Nagycsaládos Harcművészet. Minden jog fenntartva.
  • Adatvédelmi tájékoztató